• Αρχική

Εκδήλωση Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού σε συνεργασία με την Ariston Psychometrics

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό των μαθητών Α’ και Β’ Λυκείου.
Και μέτρο της επιτυχίας δεν είναι μόνον η ποσοτική συμμετοχή αλλά κυρίως η πνευματική συγκέντρωση και ψυχική συμμετοχή των συμμετεχόντων.
Μαθητές, γονείς και καθηγητές παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον την κα Φουντουλάκη, υπεύθυνη του Κέντρου Επαγγελματικού Προσανατολισμού ARISTON.
Μέτρο της επιτυχίας της εκδήλωσης ήταν και το γεγονός ότι όλοι οι παρευρισκόμενοι, κυρίως οι μαθητές, εντόπισαν τον εαυτό τους μέσα στο όλο πλαίσιο των συνθηκών και δυσκολιών που ενέχει το εγχείρημα να αποκαλύψεις τον εαυτό σου.
Γιατί αυτή η αποκάλυψη είναι η προϋπόθεση για μια εύστοχη επιλογή επαγγέλματος.
Πολλές και οι ερωτήσεις που ακολούθησαν, απόδειξη του πόσο ενδιαφέρον είναι αλλά και αναγκαίο να έχει εφόδια τέτοια ο νέος ώστε να προβεί σε αποφάσεις ζωής.
Δική μας επιθυμία είναι, με την αρωγή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, χορηγού της εκδήλωσης, κάθε χρόνο στην Α’ Λυκείου να έχουν την ευκαιρία οι μαθητές να βοηθιούνται στην προσπάθειά τους να χαράξουν τις κατευθύνσεις στη ζωή τους.