Από τη φιλοσοφία στην πράξη!

Συνεπείς προς τις διακηρυγμένες αρχές και τη φιλοσοφία μας για την παιδεία, τα εκπαιδευτήρια Σύγχρονη Παιδεία προσπαθούν και κάνουν πράξη, την επιδιωκόμενη παιδεία, με όλους τους τρόπους:

• Άρτιες εγκαταστάσεις και λειτουργικές.
  • Καλαίσθητο περιβάλλον – χώροι και αίθουσες
  • Ευρεία χρήση της τεχνολογίας
  • Αξιοποίηση των διαδραστικών πινάκων σε όλες τις τάξεις, και στο νηπιαγωγείο
  • Εργαστήριο πληροφορικής
  • Εργαστήριο φυσικής, χημείας
  • Εργαστήριο ρομποτικής
  • Εργαστήριο καλλιτεχνικών για το νηπιαγωγείο, το δημοτικό, το γυμνάσιο.
  • Αίθουσα χορού – μπαλέτο, μουσικοκινητική αγωγή, παραδοσιακοί χοροί
  • Αθλητισμός: γενική γυμναστική, ποδόσφαιρο, χάντμπολ, μπάσκετ, βόλεϊ, τένις
  • Όμιλοι ποικίλων ενδιαφερόντων: μαγειρική/ζαχαροπλαστική, δημοσιογραφία/ Έκδοση εφημερίδας Pelican Voice, ρομποτική, σκάκι, κηπουρική κ.α.
  • Συναισθηματική αγωγή: όλες οι τάξεις νηπιαγωγείου, δημοτικού και γυμνασίου, μία φορά την εβδομάδα
  • Εργαστήρια ρομποτικής: εκτός από τους ομίλους, προσφέρεται εκτός σχολικού προγράμματος, καθημερινές και Παρασκευή απόγευμα και Σάββατο πρωί και για μαθητές εκτός των εκπαιδευτηρίων.
  • Συμμετοχή σε διαγωνισμούς και βραβεύσεις : Ζωγραφική, λογοτεχνία, κινηματογράφος, ρομποτική.
  • Πρόγραμμα φιλαναγνωσίας, μια φορά την εβδομάδα σε όλες τις τάξεις του δημοτικού και του γυμνασίου.